Strona głównaDla uczniaPsycholog szkolny

Psycholog szkolny

 

Psycholog szkolny 

 


Wykaz godzin pracy psychologa szkolnego

na rok szkolny 2023/2024

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

 

       

Kiedy możesz przyjść do psychologa szkolnego?

– Gdy masz obniżony nastrój, odczuwasz duże napięcie związane z trudną sytuacją;

– Kiedy ktoś Ci dokucza, obraża Cię, zaczepia;

– Jeśli masz trudności w porozumieniu się z rówieśnikami;

– Kiedy w Twojej klasie pojawia się sytuacja kryzysowa, konfliktowa, której nie potraficie wyjaśnić sami;

– Gdy czujesz się samotny, smutny;

– Jeśli potrzebujesz porady lub masz potrzebę bycia wysłuchanym;

– Gdy ktoś Cię krzywdzi!

Uwaga!

Przed wejściem do gabinetu pamiętaj, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. Oznacza to, że wszystko, co powiesz zachowam dla siebie, chyba że poważnie zagrożone będzie życie i zdrowie Twoje lub innej osoby albo sam/sama uznasz, że chcesz powiadomić o tym kogoś jeszcze. Wspólnie ustalimy, co i w jaki sposób zostanie przekazane odpowiednim osobom.

Dnia 10 października obchodzony jest Dzień Zdrowia Psychicznego. W bieżącym roku jego hasło głosi: „Zdrowie psychiczne jest fundamentalnym prawem człowieka”. Jest ono nie tylko fundamentalnym prawem każdego z nas, ale także dobrem osobistym, za którego ochronę odpowiedzialna jest zarówno jednostka, jak i państwo.

Dlaczego zdrowie psychiczne jest tak ważne? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy najpierw zrozumieć, czym jest zdrowie psychiczne. Jest to dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny człowieka, a także jego zdolność do samorealizacji i samorozwoju. Na nasz dobrostan z kolei składa się wiele czynników w tym także nasza higiena, poczucie bezpieczeństwa, poziom energii itp. Jeśli zatem coś złego dzieje się na poziomie naszych relacji rówieśniczych lub rodzinnych, mamy zbyt wiele obowiązków, za dużo informacji dociera do nas ze wszystkich stron, a do tego źle się odżywiamy czy nie mamy energii ze względu na niewystarczającą ilość snu – nasz dobrostan jest poważnie zagrożony. To z kolei sprawia, że nie możemy się rozwijać, realizować swoich celów i marzeń.

Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko dbać o siebie na każdej płaszczyźnie życia. Powinniśmy także obserwować siebie, słuchać swojego organizmu i, kiedy czujemy, że to niezbędne, prosić o pomoc.

Dbajcie o siebie i obserwujcie, a jeśli potrzebujecie, wystarczy po prostu zapukać. Żeby wejść, nie musisz wiedzieć, co chcesz powiedzieć.

Partnerzy szkoły
http://
http://
http://
http://
http://
http://
http://