Strona głównaAktualności

Aktualności

15/06/2022

„Poznaj Polskę“ – wycieczka do Gdyni
„Poznaj Polskę“ – wycieczka do Gdyni

W dniu 15.06.2022 klasa 1TA oraz kilkoro uczniów z klas 1TB, 1TC, 1BA oraz 3TCg wraz z opiekunami udało się na wycieczkę współfinansowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę“ do Gdyni oraz Sopotu. 

Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo i zabytki własnego kraju. Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie jednodniowej wycieczki, podczas której odwiedziliśmy Muzeum Emigracji w Gdyni oraz statek muzeum – „Dar Pomorza“.

Nasza podróż rozpoczęła się bardzo wcześnie rano. Pierwszym celem naszej wycieczki było Muzeum Emigracji w Gdyni, które mieści się w budynku dawnego Dworca Morskiego w tym mieście. To tutaj znajdowało się centralne miejsce przedwojennego ruchu pasażerskiego, cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batorym” na czele. Kiedy w 1933 roku Dworzec został oddany do użytku, był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Budynek pełnił także bardzo ważną funkcję reprezentacyjną – był ostatnim obrazem Polski, który pamiętali emigranci, a także pierwszym dla przyjeżdżających zza granicy. Przez lata z Dworca wypłynęły z Polski setki tysięcy ludzi.

Historia wyjazdów z ziem polskich toczyła się na przestrzeni wielu lat. W najróżniejsze części świata wyruszano zarówno za chlebem, jak i w poszukiwaniu wolności i lepszego życia.

W muzeum mieliśmy okazję poznać różne oblicza emigracji, poczuć to, czego doświadczali Polacy opuszczający swoje domy pod koniec XIX wieku lub zrozumieć, co to znaczy emigrować na początku XXI wieku.

Następnie udaliśmy się na gdyńskie Nabrzeże Pomorskie, by zwiedzić cumujący tam statek – muzeum – Dar Pomorza. Trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 r. do lat 80. służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie, statek jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku.

Po zwiedzaniu był czas na spacer po plaży miejskiej w Gdyni oraz wejście lub wjazd kolejką na punkt widokowy mieszczący się na Kamiennej Górze – wzniesieniu w centrum Gdyni, skąd roztacza się piękny widok na panoramę miasta, Morze Bałtyckie oraz Półwysep Helski. Pogoda dopisywała, a widoki były niesamowite.

Popołudniem pożegnaliśmy Gdynię i pojechaliśmy do Sopotu, by pospacerować po tamtejszym słynnym deptaku prowadzącym prosto do molo i plaży. Zobaczyliśmy takže  budynek Domu Zdrojowego oraz latarnię.

Wycieczka była bardzo udana, dużo zobaczyliśmy oraz dowiedzieliśmy się interesujących rzeczy na temat emigracji i morskiej żeglugi. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki mieliśmy okazję zobaczyć piękne nadmorskie miasta z ich zabytkami.

Katarzyna Kubiak

Donata Dymek-Stefaniak

Lidia Pękała« WróćPartnerzy szkoły
http://
http://
http://
http://
http://
http://
http://