14 kwietnia 2025 r. mija 1059 lat od przyjęcia chrztu przez Mieszka I i jego poddanych. Jest to stosunkowo nowe święto, ustanowione 22 lutego 2019r. przez Sejm RP. Podkreśla ono doniosłość wydarzenia, do którego doszło najprawdopodobniej w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. To właśnie wtedy Mieszko I przyjął chrzest z Rzymu za pośrednictwem Czech.
Chociaż o okolicznościach tego wielkiego wydarzenia wiemy niewiele, to nie ulega wątpliwości, że akt ten był najbardziej doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w naszych dziejach. Chrystianizacja miała fundamentalne znaczenie polityczne, tożsamościowe, a także kulturowe i wprowadziła rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa.
Nie jest znane dokładne miejsce, w którym odbył się chrzest Polski. Kronikarz Jan Długosz wskazał na Gniezno. Istnieją też źródła, które podają, że miejscem chrztu był Poznań. Według archeologów chrzest odbył się w jednej z siedzib księcia, a uroczystość mogła mieć miejsce w Gnieźnie, Poznaniu lub Ostrowie Lednickim.
Okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I owiane są tajemnicą. Kronikarz Gall Anonim twierdzi, że do przyjęcia chrześcijaństwa namówiła Mieszka jego żona, córka księcia czeskiego, Dobrawa. Książę zawarł z nią małżeństwo, licząc na przyjaźń z władcą Czech i wspólne działanie przeciw Wieletom na Pomorzu. Wielokrotnie w historiografii podkreślano, że książę Polan obawiał się ekspansji niemieckiej, przed którą miało go uchronić porzucenie pogaństwa. Zagrożenie z tej strony było realne, o czym mogą świadczyć walki z margrabiami, jednak nie należy go wyolbrzymiać. Być może największe znaczenie chrzest miał dla wewnętrznej polityki państwa Polan, które podbijało sąsiednie plemiona, czczące lokalne bóstwa. Przyjęcie chrześcijaństwa sakralizującego władzę książęcą i królewską miało zintegrować młody organizm państwowy, umocnić władzę księcia. Wraz z chrześcijaństwem zaczęła rozwijać się także administracja kościelna, dostarczająca wsparcia nie tylko duchowego, ale także w zakresie rządzenia, gospodarki i co najważniejsze w kwestii przyjmowania zdobyczy cywilizacji zachodniej.
Narodowe Święto Chrztu Polski upamiętnia wydarzenie sprzed ponad 1000 lat i jest okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu, a także skłania do zadumy i wdzięczności. Chrzest był początkiem długiego procesu tworzenia polskiej państwowości i tożsamości narodowej. Nie zapominajmy o tym !!!