Strona głównaAktualności

Aktualności

26/10/2021

Historia miasta zapisana w nazwie
Historia miasta zapisana w nazwie

(…)„Chciałbym nieraz wspomnieć i zwrócić uwagę na piękne nasze utwory w piśmiennictwie, coś rzeknąć o dziejach, tak niestety u nas mało znanych i rozumianych, chciałbym wspomnieć i o wadach naszych, by je ohydzić, o cnotach, by się rozmnożyły – a potem szczególnie chciałbym, gdybyć to było w mojej mocy, zwrócić uwagę na lud nasz wieśniaczy i Słowiańszczyznę”(…)
Józef Chociszewski [w] Nadwiślanin 1859 r.
 
Spotkaliśmy się w czytelni biblioteki z dwóch powodów: pierwszy - październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych i drugi powód – w ramach współpracy Szkoły z Klubem Nauczycieli Polskich i Polonijnych działającym w Gnieźnie poznajemy patrona gnieźnieńskiej ulicy.
Dziś, 25 października 2021 roku, młodzież technikum, podczas prezentacji, zapoznała się z postacią Józefa Chociszewskiego. Teraz już wiemy kim był patron niewielkiej uliczki Gniezna. Publicysta, księgarz, wydawca, działacz, społecznik, wychowawca młodzieży, więzień, filantrop, kandydat na posła, a nade wszystko patriota. Tak w skrócie można określić Józefa Chociszewskiego zapoznając się z jego biografią.
Z licznymi utworami tego działacza, walczącego z zaborcą, można zapoznać się korzystając ze stron: https://www.wbc.poznan.pl/dlibra - znajdują się tu zbiory Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej; https://polona.pl/ - Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce.
Dobrze jest wiedzieć.
 
Bogumiła Nowakowska
Donata Dymek - Stefaniak
Mariola Jelonek


« WróćPartnerzy szkoły
http://
http://
http://
http://
http://
http://
http://