Strona głównaAktualności

Aktualności

28/04/2021

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony mocą ustawy z 20 lutego 2004. Dzień ten przypada między dwoma świętami państwowymi, kiedy to Polakom towarzyszą nastroje patriotyczne i refleksje o historii Polski. Jedną z przyczyn wyboru daty  było założenie biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec 2 maja 1945 roku. Kolejnym  powodem wyboru tej daty był fakt, że w czasach PRL-u po Święcie Pracy nakazywano zdejmowanie flag, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. 

Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski uchwalił ustawę  „O godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej”, która wprowadziła w życie dwie flagi państwowe - flagę biało-czerwoną i  flagę biało-czerwoną z herbem państwowym na białym pasie. Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznano kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny jest biały, a dolny- czerwony. W 1921 roku sprecyzowano odcień czerwieni definiując ją jako karmazyn, a w 1927roku jako na cynober. Wymiary i wygląd polskiej flagi zostały ponownie doprecyzowane 31 stycznia 1980 roku w Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku w uznaniu za „wielowiekowy dorobek i wkład Polonii w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach”. Polonia polska celebruje to Święto na różne sposoby- część w rodzinnym gronie, inni w stowarzyszeniach, a niektórzy organizując biało-czerwone pochody ulicami miast.

W majowe święta wszyscy Polacy eksponują flagi na zewnątrz swoich domów i na ulicach miast. Wielu nosi przypięte do klapy płaszcza lub marynarki barwy narodowe w formie wstążki lub kokardy.

 

NALEŻY PAMIĘTAĆ O ZASADACH GODNEGO PREZENTOWANIA FLAGI NARODOWEJ, BARW NARODOWYCH I SZTANDARU

Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

W przypadku flagi pionowej należy pamiętać o jej prawidłowym umocowaniu, po lewej stronie jest pionowy pas biały, a po prawej­ czerwony. 

W przypadku kokard dopiętych do ubrań biel umieszczona jest w środku, a czerwień na zewnątrz.

Flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona.

Flagi nie powinno się podnosić i wywieszać w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. Nigdy nie może ona dotykać podłogi, ziemi, bruku lub wody.

W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu.

Na fladze państwowej  RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków. W przypadku zawodów sportowych dopuszcza się umieszczanie nazw miejscowości na szalikach w barwach  narodowych.

Donata Dymek-Stefaniak



« Wróć



Partnerzy szkoły
http://
http://
http://
http://
http://
http://
http://